Info: Popis druhu se připravuje
Období růstu:Biotop a rozšíření:
Popis:
Klobouk:
Lupeny:
Třeň:
Dužnina:
Výtrusný prach:
Kuchyňské využití:
Vliv na zdraví:
Holubinka trávozelená patří k nejhojnějším zástupcům početného rodu holubinek. Roste od června až do listopadu a setkat se s ní můžeme v listnatých i jehličnatých lesích, především pod břízami a smrky. Řadíme ji sice k jedlým houbám, ale houbaři ji většinou obcházejí. Pokročilejší houbaři se zaměřují na jiné chutnější druhy holubinek a ti méně zkušenější se pro změnu obávají záměny za muchomůrku zelenou. Zaměnit se dá za jiné druhy podobně zbarvených a vesměs jedlých holubinek, například za holubinku doupňákovou (Russula grisea), nazelenalou (Russula virescens), bukovku (Russula heterophylla), a za jiné další druhy.
Popis: Klobouk je 40-100 mm široký, zpočátku kulovitý až polokulovitý, středně masitý a pevný, později vyklenutý až ploše rozložený, obvykle široce vmáčklý a křehký, na okraji krátce rýhovaný, šedozelený, světle zelený nebo olivový, na středu většinou tmavší. Pokožka je v mládí hladká a pevná, v dospělosti tenká a téměř celá slupitelná. Lupeny jsou středně husté, poměrně křehké, ke třeni zaobleně připojené, zpočátku bělavé, později až smetanové, v dospělosti často s rezavě skvrnitým ostřím. Třeň je 40-80 x 10-20 mm velký, válcovitý, uprostřed většinou mírně rozšířený, zprvu plný a pevný, v dospělosti vyměklý, bělavý, na bázi občas rezavě skvrnitý.
Možnost záměny za jinou houbu:


- holubinka nazelenalá je celkově kompaktnější a v dospělosti se vyznačuje políčkovitě rozpukávajícím kloboukem, což u holubinky trávozelené neplatí. Liší se většinou i jiným zbarvením.


- liší se částečně jiným zbarvením klobouku, který není u holubinky doupňákové obvykle celkově zelený a jsou na něm většinou patrné nafialovělé tóny.


- holubinku namodralou zelenou rozlišíme podle pružných, vyšších a nelámavých lupenů, které jsou u méně masitější holubinky trávozelené nižší, poměrně křehké a lámavé.