NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

holubinka nazelenalá (Russula virescens)

Období růstu:
Červen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste hojně, nejčastěji ve skupinách v listnatých i jehličnatých lesích a parcích, zejména na prosvětlených travnatých místech pod duby, břízami a lípami.
Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-120(-150) mm široký, zpočátku polokulovitý až kulovitý, na okraji podehnutý, kompaktní a hladký, později vyklenutý, na povrchu postupně políčkovitě rozpukávající, v dospělosti plochý nebo mělce prohloubený, někdy na okraji zvlněný, suchý až jemně sametový, bělavě, šedavě, olivově či měděnkově zelený a často rezavohnědě skvrnatějící, s obtížně slupitelnou pokožkou.
Lupeny: 5-12 mm vysoké, připojené, zprvu husté a bílé, později prořídlé, světle smetanové a křehké, ve stáří na ostří hnědorezavě skvrnité.
Třeň: 35-90 x 15-40 mm velký, válcovitý, v mládí plný, tvrdý, bílý a na povrchu ojíněný, v dospělosti změklý a od báze rezavějící.
Dužnina: Bílá, na řezu po delší době slabě hnědnoucí, zpočátku pevně tuhá, později drobivá, s nenápadnou ovocnou vůní a nasládle oříškovou chutí.
Výtrusný prach: Bělavý až smetanově nažloutlý.

Kuchyňské využití:
Je to jedna z nejchutnějších holubinek, ze které se dají připravit vynikající houbové škvarečky. Ty si zhotovíme stejným způsobem, jako když škvaříme sádlo.

Tržní využití:
Pouze k sušení pro další průmyslové zpracování k potravinářským účelům.

Vliv na zdraví:
Vyznačuje se antioxidačními a protirakovinnými účinky. Obsahuje prospěšné steroly, polysacharidy, aminokyseliny, triterpeny a hlavně (1–3)-β-D-glukany. Má pozitivní vliv na hladinu cholesterolu v krvi a zlepšuje zrak.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé, nepříliš chutné houby
holubinka trávozelená (Russula aeruginea):
- holubinka nazelenalá je celkově kompaktnější a v dospělosti se vyznačuje políčkovitě rozpukávajícím kloboukem, což u holubinky trávozelené neplatí. Liší se většinou i jiným zbarvením.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies