NaturAtlas.cz
 
Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

hnojník obecný (Coprinus comatus)

Období růstu:
Květen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá velmi hojně na otevřených travnatých stanovištích, často při okrajích lesů, v zahradách, parcích, na loukách a dalších podobných místech. Objevuje se obvykle v početných skupinách a vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-150 mm vysoký, 40-80 mm široký, zpočátku protáhle vejčitý, později zvonovitý, křehce masitý, bílý, na temeni krémově nahnědlý, hustě pokrytý odstávajícími bělavými až bělavě nahnědlými šupinami.
Lupeny: 3-8 mm vysoké, volné, husté, zvlněné, vláčné, zprvu bělavé, později hnědavě narůžovělé, v dospělosti černající a postupně se roztékající (autolýza).
Třeň: 100-250 x 10-25 mm velký, válcovitý, na bázi hlízovitě rozšířený, rourkovitě dutý, křehký, jemně vláknitý, bílý až bělavý, opatřený úzkým pohyblivým prstenem.
Dužnina: Zprvu bělavá s příjemnou houbovou chutí a vůní, později bělavě narůžovělá, ve stáří černající a postupně se roztékající.
Výtrusný prach: Černý.

Kuchyňské využití:
Je jedlý, ale ke sběru se doporučují pouze nejmladší, čistě bílé plodnice. Jakmile začnou klobouky od okrajů růžovět, nejsou již ke konzumaci vhodné.

Vliv na zdraví:
Vyznačuje se hypoglykemickými, antioxidačními, protibakteriálními a protirakovinnými účinky. Osahuje významné látky, které jsou účinné zejména v boji proti rakovině prsu, prostaty a žaludku. V lidovém léčitelství se doporučuje proti obezitě a stresu, při střevních infekcích, k podpůrné léčbě cukrovky a při obtížích s hemoroidy.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
bedla vysoká (Macrolepiota procera):
- liší se zejména barvou lupenů, které se u hnojníků postupně mění. Ty jsou zpočátku bělavé, ale brzy se od okraje začínají zbarvovat do růžova a postupně černají.
Další možnost záměny:
- jedlý hnojník Vošoustův (Coprinus vosoustii) lišící se rovněž menšími plodnicemi a spíše hranatějším temenem klobouku, pokrytým hvězdovitě protrhanou, žlutavě okrovou pokožkou.

- nejedlý hnojník smetištní (Coprinus sterquilinus) lišící se o něco menšími plodnicemi a růstem na hnoji nebo kompostech.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies