NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

bedla vysoká (Macrolepiota procera)

Období růstu:
Červen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Představuje velmi hojnou a oblíbenou houbu vyrůstající v lesích, při jejich okrajích na loukách a pastvinách, v parcích, sadech a na jiných podobných místech. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách a vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Klobouk: 100-250(-300) mm široký, zprvu vejčitý nebo polokulovitý a radiálně rozpraskaný, později zvonovitý až ploše vyklenutý, zřetelně šupinatý, na okraji až huňatý, světle hnědý, šedohnědý až okrově hnědý, často s nevýrazným tupým a tmavším hrbolem.
Lupeny: 8-20 mm vysoké, odsedlé, husté, tenké, na okraji klobouku zaoblené, zprvu bělavé, později bělavě krémové, v dospělosti často hnědě skvrnité.
Třeň: 150-300(-400) x 15-25 mm velký, válcovitý, obvykle přímý nebo jen lehce zahnutý, v dospělosti dutý a dřevnatě vláknitý, na bázi výrazně kyjovitě rozšířený, na bělavém podkladě hustě hnědavě šupinkatý, opatřený nepřehlédnutelným bělavým, posuvným prstenem s dvojím ostřím.
Dužnina: Bělavá, na řezu neměnná, vatovitě měkká, s příjemnou vůní a oříškovou chutí.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Vynikající jedlá houba, ze které se připravují velmi chutné řízky.

Tržní využití:
Pouze mladé plodnice.

Vliv na zdraví:
Obsahuje látky s antioxidačními a antibakteriálními účinky, značné množství proteinů, mastné kyseliny, imunomodulační glukany, β-karoten a v menší míře lykopen, jež snižuje riziko kardiovaskulárních a onkologických onemocnění. Zlepšuje funkci prostaty a dobře prospívá pleti. Z minerálních látek obsahuje ve vyšší míře draslík.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla červenající (Chlorophyllum rachodes):
- bedla vysoká dorůstá do větších rozměrů, mívá tmavohnědě šupinatý třeň a na rozdíl od bedly červenající při poranění nečervená.
Jedlé houbyJedlé houby - jedlé pouze mladé plodniceJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
hnojník obecný (Coprinus comatus):
- liší se zejména barvou lupenů, které se u hnojníků postupně mění. Ty jsou zpočátku bělavé, ale brzy se od okraje začínají zbarvovat do růžova a postupně černají.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum):
- bedla vysoká dorůstá do větších rozměrů a při poranění nečervená, což je naopak typické pro bedlu zahradní. Oba druhy se liší i jiným povrchem třeně, který je u bedly vysoké víceméně tygrovaný, kdežto u bedly zahradní bílý nebo bělavě nahnědlý.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla dívčí (Leucoagaricus nympharum):
- bedla vysoká dorůstá do podstatně větších rozměrů a liší se tmavohnědě šupinatým třeněm, který má bedla dívčí zprvu bělavý, později pleťově nahnědlý.
Jedlé houby
bedla vyniklá (Macrolepiota prominens):
- bedla vysoká se liší podstatně robustnějšími plodnicemi a absencí načervenalého nádechu šupin.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla šedohnědá (Chlorophyllum olivieri):
- bedla vysoká dorůstá do větších rozměrů, mívá tmavohnědě šupinatý třeň a na rozdíl od bedly šedohnědé při poranění nečervená.
Další možnost záměny:
- menší druhy bedel s nečervenající dužninou.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies