NaturAtlas.cz
 
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby

bedla červenající (Chlorophyllum rachodes)

Období růstu:
Červen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá jednotlivě i ve skupinách, v listnatých i jehličnatých lesích, v křovinách, sadech, parcích a na dalších podobných místech. Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-200 mm velký, zprvu polokulovitý nebo vejčitý, později klenutý až plochý, soustředně šupinatý, s červenohnědým až skořicově hnědým hrbolem na temeni, bílým podkladem a světle načervenale hnědými šupinami, které v dospělosti postupně tmavnou.
Lupeny: 8-16 mm vysoké, odsedlé, dosti husté, tenké, vláčné, bělavé až bělavě krémové, po poranění rychle červenající.
Třeň: 50-200 x 10-30 mm velký, válcovitý, hladký, dutý, od klobouku snadno oddělitelný, zprvu bělavý, později bělavě hnědý až šedohnědý, s výraznou hlízou a nepřehlédnutelným, kožovitým, pohyblivým, nahoře bělavým, vespod hnědým prstenem s dvojitým ostřím.
Dužnina: Bílá až bělavá, na řezu a po poranění rychle oranžově červenající, posléze červenající až červenohnědnoucí, později tmavě hnědnoucí, s mírnou houbovou vůni a chutí.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Jedlá, u citlivějších jedinců však může způsobit zdravotní obtíže.

Upozornění:
Bedly patří k poměrně oblíbeným a vyhledávaným houbám, ale zahrnují i několik jedovatých druhů. I když se jedná většinou o bedly menšího vzrůstu, poměrně nebezpečné mohou být i bedly s červenající dužninou. Tato bedla sice žádné toxické látky neobsahuje, ale u citlivějších jedinců vyvolává alergické reakce, které mají mnohdy příznaky pravých otrav. Postižený člověk trpí žaludečními problémy a můžou se u něho objevovat otoky, dušnost, zarudnutí pokožky a různé vyrážky. Kožní projevy postihují nejčastěji jedince, kteří pokrm z těchto bedel kombinují s alkoholem. Reakce na některé látky v bedlách s červenající dužninou bývají někdy poměrně vážné, a proto je třeba na tuto skutečnost všemi možnými způsoby upozorňovat. Jsou zaznamenány případy, kdy si celá rodina pochutnala na pokrmu z těchto hub, přičemž jen jeden člen rodiny skončil v nemocnici a všichni ostatní byli v pořádku.
Problémy způsobují všechny druhy z rodu Chlorophyllum!

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
bedla vysoká (Macrolepiota procera):
- bedla vysoká dorůstá do větších rozměrů, mívá tmavohnědě šupinatý třeň a na rozdíl od bedly červenající při poranění nečervená.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla šedohnědá (Chlorophyllum olivieri):
- bedla červenající mívá delší robustnější třeň s výraznější hlízou a bělavý podklad klobouku, který kontrastuje s hnědavými, víceméně hladkými a přitisklými šupinami. Pro bedlu šedohnědou jsou typické hrubě vláknité šupiny, jež bývají po celou dobu růstu většinou stejně zbarvené jako podklad klobouku.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla zahradní (Chlorophyllum brunneum):
- bedlu zahradní charkaterizuje výrazná kulovitá hlíza a růst v zahradách, sklenících, pařnicích a na dalších podobných místech, zatímco bedla červenající vyrůstá zejména v lesích, výrazněji na řezu červená a mívá spíše kyjovitou a méně výraznou hlízu.
Jedlé houbyPotenciálně nebezpečné houby
bedla dívčí (Leucoagaricus nympharum):
- bedla červenající při poranění okamžitě intenzivně červená, což u bedly dívčí, jež má navíc hustší odstávající šupiny, neplatí.
Další možnost záměny:
- ostatní větší bedly, zejména druhy s červenající dužninou.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies