NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

ryzec pravý (borový) (Lactarius deliciosus)

Období růstu:
Červenec - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste nejčastěji na travnatých místech při okrajích lesů pod borovicemi a jalovcem. Objevuje se obvykle v roztroušených skupinách, s oblibou v mladších borových porostech. Vyskytuje se od nížin až po horský stupeň a upřednostňuje spíše zásadité podloží.

Popis:
Klobouk: 50-130(-180) mm široký, zprvu nízce vyklenutý a výrazně podvinutý, později rozložený, uprostřed vmáčklý až nálevkovitý, na povrchu matný, za vlhka mírně lepkavý, obvykle opatřený tmavšími kruhovitými pásy nebo drobnými dolíčky, oranžový, rezavě oranžový až masově načervenalý.
Lupeny: 4-8 mm vysoké, připojené až krátce sbíhavé, u třeně často vidlené, husté, tenké, žlutavě oranžové až oranžové, při poranění po delší době šedozelenající, se světlejším ostřím.
Třeň: 30-70 x 15-35 mm velký, válcovitý, na bázi někdy zúžený, v mládí pevný, brzy rourkovitě dutý, suchý, bělavě ojíněný, světle oranžový, často ozdobený tmavšími oranžovými důlky.
Dužnina: Pevná, bělavě oranžová, ve třeni bělavá, na řezu při okrajích zprvu červenavě oranžová, poté vybledávající, s příjemnou mrkvovou vůní a mírně svíravou kořenitou chutí.
Mléko: U mladých plodnic patrné, u dospělých exemplářů nepříliš hojné, červenooranžové, s mírnou natrpklou chutí.
Výtrusný prach: Bělavě krémový až smetanový s růžovým nádechem.

Kuchyňské využití:
Výborná jedlá houba vhodná zejména k nakládání do sladkokyselých nálevů.

Vliv na zdraví:
Tento druh ryzce obsahuje látky s výraznými protizánětlivými, antioxidačními a antibakteriálními účinky. Byl z něho také izolován lactaroviolin, což je aldehyd s antibiotickým účinkem proti původci tuberkulózy.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
ryzec smrkový (Lactarius deterrimus):
- ryzec pravý vytváří robustnější a kompaktnější plodnice ozdobené často drobnými dolíčky na klobouku i třeni, vyrůstá pod borovicemi či jalovci a při poranění téměř vůbec nezelená, zatímco subtilnější ryzec smrkový roste pod smrky a při poranění zřetelně zelená.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby
ryzec osmahlý (Lactarius quieticolor):
- ryzec pravý má klobouk víceméně oranžový, zatímco klobouk ryzce osmahlého je špinavě hnědooranžový s častým šedomodrým nádechem.
Další možnost záměny:
- jedlý ryzec lososový (Lactarius salmonicolor) odlišující se zejména výhradním růstem pod jedlemi a nahořklou chutí dužniny a mléka.

- jedlý ryzec polokrvomléčný (Lactarius semisanguifluus) lišící se zejména častými zelenými tóny či odstíny na klobouku a mlékem, které na vzduchu po 5-10 minutách vínově zčervená.

- jedlý a dosti vzácný ryzec krvomléčný (Lactarius sanguifluus) lišící se zejména vínově červeným odstínem v lupenech, vínově zbarvenou dužninou a nahořklou chutí mléka.

- jedlý a velmi vzácný ryzec namodralý (Lactarius hemicyaneus) odlišující se především namodrale zbarveným kloboukem.

- jedlý ryzec skandinávský (Lactarius fennoscandicus) rostoucí pouze pod smrky v chladných oblastech Skandinávie lišící se mimo jiné i dužninou, která na řezu v klobouku zmodrá.

- další druhy oranžově zbarvených ryzců s jinak zbarveným mlékem.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies