NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

penízovka sametonohá (Flammulina velutipes)

Období růstu:
Říjen - Duben

Biotop a rozšíření:
Roste hojně v bohatých trsech na mrtvém dřevě nejrůznějších listnáčů, zejména na pařezech a kmenech ve vlhčím prostředí. Objevuje se nejen v lesích, ale také na hrázích rybníků, v parcích, zahradách, sadech, na návsích apod.
Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 20-50(-80) mm široký, nejdříve klenutý, později rozprostřený, s ostrým, v mládí lehce podvinutým, v dospělosti někdy průsvitně rýhovaným okrajem.
Pokožka: Lysá, za vlhka slizká a lesklá, medově žlutá, žlutooranžová, někdy až kaštanově hnědá, na temeni obvykle tmavší, na okraji světlejší.
Lupeny: 4-8 mm vysoké, středně husté, zúženě připojené, tenké, vláčné, zprvu bělavé, později žlutooranžové.
Třeň: 20-80 x 2-10 mm velký, válcovitý, na bázi někdy kořenovitě protažený, často bočně stlačený či zploštělý, podélně vrásčitý, sametově ojíněný, v mládí světle žlutohnědý, později zejména ve spodní části tmavohnědý, ve stáří hnědočerný až černý.
Dužnina: Tence masitá, smetanově nažloutlá, s příjemnou vůní a lehce nasládlou chutí.
Výtrusný prach: Bílý až bělavě nažloutlý.

Kuchyňské využití:
Penízovka sametonohá patří k nejchutnějším houbám. Výborná je na pečeném kuřeti, v rizotu, polévkách a omáčkách, na topinkách atd. Konzumují se pouze kloboučky.

Vliv na zdraví:
Obsahuje látky se silnými protirakovinnými účinky, zejména proti rakovině děložního krčku a prostaty. Vykazuje se i významnou antimikrobiální aktivitou. Pomáhá lidem trpícím alergiemi, astmatem, žaludečními vředy, různými záněty, nespavostí, bělotoky atd. Podporuje navíc imunitní systém a je vhodná pro lidi trpící Crohnovou chorobou.

Zajímavost:
Mladé plodnice penízovky sametonohé odolávají jakýmkoli mrazům. Pokud zmrznou, při následné oblevě rozmrznou a rostou bez problému dál.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis):
- penízovka sametonohá má sametově ojíněný a ve stáří na bázi černající třeň, zatímco u opeňky měnlivé je třeň jemně šupinkatý, nečerná a zdobí jej prstýnek. Oba druhy se navíc liší jinými klobouky a odlišnou vůní dužniny.
Smrtelně jedovaté houby
čepičatka jehličnanová (Galerina marginata):
- v některých případech lze smrtelně jedovatou čepičatku zaměnit za jedlou penízovku sametonohou. Ta však roste převážně trsnatě a liší se zcela odlišným, ve stáří na bázi černajícím třeněm s absencí prstenu.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby
penízovka letní (Flammulina fennae):
- penízovka sametonohá vyrůstá v zimním období a vyznačuje se zlatavě nahnědlými kloboučky, zatímco s penízovkou letní se setkáme zejména v létě a její kloboučky jsou převážně bílé.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby
penízovka jehlicová (Flammulina ononidis):
- penízovka jehlicová vyrůstá výhradně ze země na odumřelých koříncích jehlice trnité (Ononis spinosa), zatímco penízovka sametonohá roste trsnatě ze dřeva.
Záměna
Jedlé houby
třepenitka maková (Hypholoma capnoides):
Mladé plodnice třepenitky makové mohou připomínat penízovku sametonohou. Spolehlivý rozlišující znak představuje třeň, který u penízovky sametonohé (zejména ve spodní části) postupně tmavne, což u třepenitky neplatí. Rozdílná je i barva lupenů, jež bývá u penízovky bělavě nažloutlá, zatímco u třepenitky našedlá.
Další možnost záměny:
- penízovka topolová (Flammulina populicola)
- penízovka pružná (Flammulina elastica)

Oba tyto druhy jsou rovněž jedlé.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies