NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

holubinka namodralá (Russula cyanoxantha)

Období růstu:
Červen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá hojně v jehličnatých i listnatých lesích, s oblibou pod duby, buky a smrky. Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinách a setkat se s ní můžeme od nížin až po horské polohy.

Popis:
Klobouk: 50-120(-200) mm široký, zprvu polokulovitý, pevně masitý a podehnutý, později plochý nebo široce vmáčklý, na okraji víceméně ostrý a hladký, pouze ve stáří někdy krátce rýhovaný, modrofialový, zelenomodrý, narůžověle modrý, vzácněji žlutozelený.
Pokožka: Tenká, za vlhka lepkavá a víceméně lesklá, za sucha matná, hladká a jemně vrásčitá, slupitelná pouze na okraji klobouku.
Lupeny: 5-10 mm vysoké, připojené, husté, nelámavé a pružné, v mládí bílé, později s nepatrným světle okrovým nádechem, v dospělosti často rezavě skvrnité.
Třeň: 50-120 x 15-30 mm velký, válcovitý, jemně vrásčitý, v mládí pevně tvrdý, později houbovitě změklý, bílý, někdy lehce nafialovělý, v dospělosti občas rezavě skvrnitý.
Dužnina: Bílá, pod pokožkou klobouku slabě nafialovělá, na řezu neměnná, s nenápadnou vůní a příjemnou lehce nasládlou chutí.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Patří k nejvyhledávanějším a nejchutnějším lupenatým houbám. Připravují se z ní vynikající houbové škvarečky, ale chutná je i ve smaženicích, omáčkách a polévkách.

Tržní využití:
Pouze k sušení pro další průmyslové zpracování k potravinářským účelům.

Vliv na zdraví:
Z ethanolových a methanolových extraktů této houby byly izolovány různé druhy metabolitů, např. inosin, což je látka, která má přímý vliv na řadu procesů ovlivňujících fyzický výkon. Je prekurzorem pro tvorbu adenosintrifosfátu (ATP) - jednoho ze základních zdrojů energie. Inosin stimuluje enzymatické aktivity v játrech, čímž přispívá k zachování hladiny ATP. Při namáhavé fyzické zátěži snižuje tvorbu kyseliny mléčné. Holubinka namodralá navíc obsahuje látky s protirakovinnými, antimikrobiálními a cytotoxickými účinky.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé houby
holubinka doupňáková (Russula grisea):
- holubinku namodralou poznáme podle pružných a nelámavých lupenů, jež jsou u holubinky doupňákové křehké a lámavé. Liší se od sebe také většinou jiným zbarvením klobouku.
Záměna
Jedlé, velmi chutné houby
holubinka namodralá zelená (Russula cyanoxantha f. peltereaui):
- liší se od sebe jiným zbarvením klobouku. Holubinka namodralá bývá nejčastěji zbarvená v modrofialových odstínech, zatímco její zelená forma v odstínech olivově zelených.
Další možnost záměny:
- holubinka bukovka (Russula heterophylla)
- holubinka fialovozelná (Russula ionochlora)
- holubinka kachní (Russula anatina)
- holubinka mandlovka (Russula vesca)
- holubinka podmračná (Russula parazurea)
- holubinka tmavomodrá (Russula atroglauca)

Všechny tyto druhy jsou jedlé.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies