NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby

šťavnatka zlatá (Hygrophorus hypothejus var. aureus)

Období růstu:
Říjen - Leden

Biotop a rozšíření:
Roste dosti vzácně, obvykle po prvních přízemních mrazících a často ve společnosti běžnější šťavnatky pomrazky (Hygrophorus hypothejus). Vyrůstá většinou v menších skupinkách v opadu jehličí, s oblibou v písčitém podloží pod borovicí černou (Pinus nigra). Vyskytuje se od nížin až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 25-50 mm široký, zpočátku polokulovitý, později plochý až mírně prohloubený, někdy na temeni vypouklý a na okraji zvlněný, slizký, lepkavý, žlutooranžově melírovaný, oranžově červený, vzácně až karmínově červený, uprostřed tmavší, na okraji světlejší a spíše žlutooranžový.
Lupeny: 3-6 mm vysoké, sbíhavé, řídké, tlusté, zpočátku bělavé, později nažloutlé až naoranžovělé, někdy s tmavšími skvrnkami.
Třeň: 40-80 x 6-10 mm velký, válcovitý, plný, slizký, uprostřed tlustší, v mládí bělavě žlutý, později od středu směrem k bázi až naoranžověle žlutý.
Dužnina: Bělavě nažloutlá, těsně pod pokožkou klobouku žlutooranžová, na řezu neměnná, tence masitá, s mírně nasládlou chutí a nevýraznou ovocnou vůní.
Výtrusný prach:

Kuchyňské využití:
Jedná se o jedlou, avšak vzácnou houbu zařazenou v Červeném seznamu mezi kriticky ohrožené druhy. Z tohoto důvodu se ke konzumaci nedoporučuje.

Možnost záměny za jinou houbu:

- jedlá a dosti vzácná šťavnatka nádherná (Hygrophorus speciosus) lišící se spíše žlutooranžovým zbarvením a růstem výhradně pod modříny.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies