NaturAtlas.cz
 
Jedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

ryzec kafrový (Lactarius camphoratus)

Období růstu:
Červenec - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste hojně, většinou ve skupinách v jehličnatých i listnatých lesích, zejména na kyselých podkladech pod smrky, buky a duby.
Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 25-60 mm široký, v mládí nízce vyklenutý a podvinutý, později plochý, v dospělosti až vmáčklý a na okraji často vroubkovaný, někdy jemně ojíněný, matný, nepásovaný, červenohnědý, purpurově červenohnědý, rezavohnědý nebo pleťově masový, na temeni někdy opatřený malým hrbolkem.
Lupeny: 4-7 mm vysoké, připojené až krátce sbíhavé, vidlené, dosti husté, světle červenohnědé, ve stáří hnědnoucí a často bíle poprášené.
Třeň: 25-70 x 04-10 mm velký, obvykle válcovitý, jemně ojíněný, v mládí plný, v dospělosti většinou dutý, červenohnědý nebo rezavohnědý, pod kloboukem světlejší, ve spodní části mnohdy až tmavě purpurový.
Dužnina: Vybledle béžově načervenalá až světle červenohnědá, s mírně svíravou chutí a charakteristickou vůní, která při zasychání připomíná kořen čekanky obecné (Cichorium intybus).
Mléko: Bělavě vybledlé, vodnaté, s mírnou až nahořklou chutí.
Výtrusný prach: Bledě krémový.

Kuchyňské využití:
Jedlý, nejlépe využitelný ve směsi s jinými druhy hub.

Vliv na zdraví:
Obsahuje látky s antioxidačními a antimikrobiálními účinky.

Možnost záměny za jinou houbu:

- ryzec ryšavý (Lactarius rufus), který se liší nenápadnou pryskyřičnou vůní a zejména značně palčivou chutí mléka

- ryzec syrovátkový (Lactarius serifluus) lišící se výraznou ploštičnou vůní, obvykle hnědším zbarvením klobouku a růstem pouze pod listnáči.

- ryzec hnědočervený (Lactarius badiosanguineus), jenž vyrůstá pouze v jehličnatých lesích, má obvykle tmavěji zbarvený klobouk a nevýraznou vůni.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies