NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby

hřib Le Galové (Rubroboletus legaliae)

Období růstu:
Červen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste vzácně, jednotlivě i ve skupinách v teplých listnatých lesích nebo na hrázích rybníků, zejména pod duby. Upřednostňuje lokality bohaté na vápenec.
Vyskytuje se od nížin po pahorkatiny v oblastech teplomilné květeny.

Popis:
Klobouk: 60-150(-180) mm široký, zprvu víceméně polokulovitý, na okraji podehnutý, jemně plstnatý a světle špinavě šedý až šedorůžový, později vyklenutý až poduškovitý, olysávající, šedorůžový až růžovočervený, na otlačených místech tmavě hnědnoucí.
Rourky: 8-20 mm dlouhé, zúženě připojené, zprvu žluté, později žlutoolivové, při poranění modrající.
Póry: Drobné, v mládí sytě žluté, později červenooranžové až karmínově červené, v dospělosti od okraje vybledávající.
Třeň: 50-120 x 30-70 mm velký, v mládí břichatý, později kyjovitý až válcovitý, pevný, plný, v horní části žlutý, nížeji žlutooranžový, na bázi růžově až vínově načervenalý, na povrchu pokrytý červenou síťkou, která je patrná zejména pod kloboukem, přičemž ve spodní polovině často chybí.
Dužnina: Vybledle žlutá, na řezu modrající, s mírnou chutí a nenápadnou houbovou vůní, která se při zasychání mění a je částečně cítit po polévkovém koření Maggi.
Výtrusný prach: Světle hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Do kuchyně rozhodně nepatří, protože je vzácný a uvedený v Červeném seznamu ohrožených druhů hub, ale také proto, že je nejedlý a snadno zaměnitelný za některé jedovaté hřiby.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedovaté houby
hřib nachový (Rubroboletus rhodoxanthus):
- hřib nachový voní příjemně slabě ovocně a vyznačuje se výraznou purpurově červenou síťkou, zatímco hřib Le Galové voní při zasychání po polévkovém koření Maggi a třeň se síťkou mívá podstatně světlejší.
Vzácné nebo chráněné houbyJedovaté houbyNejedlé nebo jedovaté houby se zdravotně prospěšnými látkami
hřib satan (Rubroboletus satanas):
- hřib Le Galové vytváří menší plodnice, mívá pestřeji zbarvený klobouk a liší se souvislou červenou vrstvou, která se nachází těsně pod pokožkou klobouku. Další rozlišovací znak představuje pach starších plodnic. Hřib Le Galové je částečně cítit po polévkovém koření Maggi, zatímco satan po hnijící kapustě.
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby
hřib rudonachový (Imperator rhodopurpureus):
- hřib rudonachový má v mládí klobouk charakteristicky hrbolkatý, žlutorůžový až růžově načervenalý, zatímco hřib Le Galové mívá v mládí klobouk spíše šedý a nemá jej hrbolkatý.
Další možnost záměny:
- hřib Moserův (Suillellus rubrosanguineus) lišící se výrazněji zbarvenými plodnicemi v růžovočervených odstínech a také zcela odlišným biotopem. Vyrůstá ve vyšších polohách v jehličnatých lesích na bazických podkladech.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies