NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby

hřib rudonachový (Imperator rhodopurpureus)

Období růstu:
Červen - Září

Biotop a rozšíření:
Roste dosti vzácně, obvykle ve skupinách v teplých listnatých lesích nebo na hrázích rybníků, s oblibou na jílovitě vápnitých půdách, zejména pod duby a habry. Vyskytuje se téměř výhradně v nižších polohách v oblastech teplomilné květeny.

Popis:
Klobouk: 60-150(-200)mm široký, zprvu víceméně polokulovitý, jemně plstnatý a výrazně hrbolkatý, později široce vyklenutý až poduškovitý, ve stáří olysávající a někdy téměř hladký, pevně masitý, v mládí žlutooranžový nebo růžovožlutý, v dospělosti purpurově červený až kalně hnědočervený, těsně pod pokožkou žlutý, na otlačených místech okamžitě intenzivně tmavě modrající.
Rourky: 7-20 mm dlouhé, zúženě připojené, žluté, při poranění modrající.
Póry: Drobné, v mládí světle žluté, později červenooranžové až krvavě červené, na okrajové zóně klobouku žluté nebo žlutooranžové.
Třeň: 50-150 x 30-80 mm velký, v mládí břichatý, později kyjovitý až válcovitý, pevný, plný, žlutý, žlutooranžový až červenooranžový, na bázi často vínově skvrnitý, na otlačených místech tmavě modrající, pokrytý zprvu žlutou síťkou, jež se po rozvinutí klobouku postupně zbarvuje oranžově červeně, krvavě červeně až purpurově červeně.
Dužnina: Pevně tuhá, u mladších plodnic sytě žlutá, jinak bledožlutá, v bázi třeně vínově červená, při poranění okamžitě tmavě modrající, s jemnou houbovou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Může způsobovat žaludeční obtíže a navíc je zařazen v Červeném seznamu jako kriticky ohrožený druh. Měl by se proto chránit.

Možnost záměny za jinou houbu:

Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby
hřib Le Galové (Rubroboletus legaliae):
- hřib rudonachový má v mládí klobouk charakteristicky hrbolkatý, žlutorůžový až růžově načervenalý, zatímco hřib Le Galové mívá v mládí klobouk spíše šedý a nemá jej hrbolkatý.
Další možnost záměny:
- hřib žlutoměďový (Imperator luteocupreus), jehož mladé plodnice nejsou na povrchu klobouku tak výrazně hrbolkaté.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies