NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedovaté houbyNejedlé nebo jedovaté houby se zdravotně prospěšnými látkami

hřib satan (Rubroboletus satanas)

Období růstu:
Červen - Září

Biotop a rozšíření:
Roste vzácně v teplomilných listnatých lesích, alejích a parcích, zejména pod duby, lípami a habry, nejčastěji ve skupinách na vápencových a jiných bazických podkladech.
Vyskytuje se od nížin po pahorkatiny.

Popis:
Klobouk: 60-250(-300) mm široký, zprvu polokulovitý až téměř kulovitý a na okraji podvinutý, později vyklenutý až poduškovitý, tlustě masitý, na povrchu v mládí jemně plstnatý až sametový, v dospělosti olysávající, za vlhka lepkavý, špinavě bělavý, bělavě šedý, šedoolivový až krémově plavý.
Rourky: 10-25 mm vysoké, zúženě připojené, zpočátku žluté, později žlutoolivové, na řezu modrající.
Póry: Drobné, zprvu žluté, brzy karmínově nebo oranžově červené, po otlačení modrající.
Třeň: 50-150 x 30-120 mm velký, zprvu vejčitě kulovitý, později soudkovitě břichatý, v dospělosti až řepovitě rozšířený, tvrdý, plný, na povrchu v horní části žlutý až žlutooranžový, směrem k bázi karmínově nebo narůžověle červený, pokrytý červenooranžovou síťkou.
Dužnina: Vybledle bělavá, nad rourkami nebo ve třeni někdy nepatrně nažloutlá, v bázi nahnědlá, na řezu slabě modrající, s nasládlou chutí a za čerstva vcelku příjemnou vůní, která se při zasychání mění v nepříjemný pach připomínající hnijící kapustu.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Využití:
Jedovatý, způsobující nepříjemné otravy gastrointestinálního typu.

Vliv na zdraví:
Obsahuje lektin bolesatin vykazující se protinádorovými účinky.

Poznámka:
Barevné hřiby se ke konzumaci všeobecně nedoporučují, protože se většinou jedná o vzácné, nejedlé nebo dokonce jedovaté druhy.

Možnost záměny za jinou houbu:

Nejedlé houby
hřib kříšť (Caloboletus calopus):
- hřib kříšť vyrůstá téměř výhradně pod jehličnany, zatímco satan se objevuje pod listnáči. Liší se od sebe jinak zbarvenými póry s rourkami a odlišnou chutí a pachem dužniny. Kříšť má navíc výraznější síťku na třeni.
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby
hřib Le Galové (Rubroboletus legaliae):
- hřib Le Galové vytváří menší plodnice, mívá pestřeji zbarvený klobouk a liší se souvislou červenou vrstvou, která se nachází těsně pod pokožkou klobouku. Další rozlišovací znak představuje pach starších plodnic. Hřib Le Galové je částečně cítit po polévkovém koření Maggi, zatímco satan po hnijící kapustě.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedovaté houby
hřib nachový (Rubroboletus rhodoxanthus):
- hřib nachový vytváří menší plodnice, liší se výraznější síťkou na povrchu třeně, žlutě zbarvenou dužninou a také příjemnou houbovou vůní. Satan má dužninu vybledle bělavou a při zasychání nepříjemně zapáchá.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies