Srpen - Listopad
Biotop a rozšíření:
Vzácný druh vyrůstající v jehličnatých lesích, zpravidla ve skupinách, většinou v takzvaných čarodějných kruzích, obvykle ve smrkových lesích se zásaditým podložím.
Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.
Popis:
Klobouk: 50-120 mm široký, zprvu zvonovitý až vyklenutý, později nízce sklenutý až rozprostřený, na okraji zřetelně podvinutý, obvykle tupě vyhrblý, jemně šupinkatý, za sucha matný a přilnavý, za vlhka lesklý, lepkavý a často ozdobený jantarově zbarvenými kapičkami, oranžově červenohnědý, hnědooranžový až oranžový.
Lupeny: 5-8 mm vysoké, vykrojené a zoubkem sbíhavé, husté, zprvu bílé, později bělavé, v dospělosti červenohnědě až rezavohnědě skvrnatějící.
Třeň: 40-80(-120) x 10-25 mm velký, válcovitý, pevně tvrdý, na bázi obvykle zúžený, pod kloboukem až k slizké prstenovité zóně bílý a jemně vločkatý, nížeji oranžově páskovitě rozpraskaný.
Dužnina: Pevně masitá, bělavá, na řezu neměnná, s příjemnou moučnou vůní a moučně nahořklou chutí.
Výtrusný prach: Bílý.
Kuchyňské využití:
Pro hořkost nejedlá.
Vliv na zdraví:
Vyznačuje se antibakteriálními účinky. Obsahuje některé látky působící proti mnohým bakteriím, zejména proti bacilu sennému (Bacillus subtilis).
Možnost záměny za jinou houbu:
- záměna je možná snad jen za čirůvku prstencovou (Tricholoma batschii), která se liší červenohnědým, někdy až kaštanově hnědým zbarvením klobouku.