NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

čirůvka dvoubarvá (Lepista personata)

Období růstu:
Září - Prosinec

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá hojně, obvykle ve skupinách nebo čarodějných kruzích, na pastvinách, loukách, v parcích a sadech, ale i v prosvětlených listnatých lesích. Objevuje se zejména pozdě na podzim a v nížinách ji můžeme nacházet i v prosinci. Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-150 mm široký, zprvu nízce sklenutý, později plochý, v dospělosti různě zprohýbaný nebo na středu nepatrně vmáčklý, tlustě masitý, hygrofánní, hladký, lysý, na okraji dlouho podvinutý s tenkým a ostrým okrajem, krémově nebo béžově nahnědlý.
Lupeny: 5-10 mm vysoké, vykrojené a zoubkem sbíhavé, husté, tenké, zprvu bělavě smetanové, později světle krémové, ve stáří až krémově nahnědlé.
Třeň: 35-80 x 12-30 mm velký, válcovitý, na bázi často kyjovitě rozšířený, plný, na povrchu vláknitě žíhaný, světle fialový, ve spodní části bělavě plstnatý.
Dužnina: Bělavá až bělavě béžová, na řezu neměnná, pevně masitá, s mírnou chutí a příjemnou houbovou vůní.
Výtrusný prach: Bělavě narůžovělý.

Kuchyňské využití:
Výborná všestranně využitelná houba, vhodná především k nakládání do sladkokyselých nálevů.

Vliv na zdraví:
Vyznačuje se antibakteriálními, antifungálními a antioxidačními účinky. Obsahuje některé flavonoidy, mastné kyseliny, ale také poměrně vysoký obsah proteinů a některých minerálních látek, zejména draslík. Mimo to v ní byla zjištěna i přítomnost kyseliny listové, jejíž nedostatek způsobuje megaloblastickou anémii, poruchy růstu a neplodnost. Název kyseliny je odvozený od jejího vysokého obsahu v listové zelenině. Je známá také pod názvy vitamin B9, folát či folacin.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, za syrova jedovaté houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
čirůvka fialová (Lepista nuda):
- čirůvka dvoubarvá vyrůstá zejména na loukách a poznáme ji podle fialového třeně a běžově hnědého klobouku, zatímco plodnice čirůvky fialové bývají víceméně jednotně fialově zbarvené a vyrůstají nejčastěji v lese.
Další možnost záměny:
- čirůvka bledá (Lepista glaucocana) lišící se vybledlým, světle šedofialovým zbarvením, růstem v horských jehličnatých lesích a moučnou vůní dužniny.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies