Květen - Listopad
Biotop a rozšíření:
Roste nehojně až vzácně, většinou v menších skupinkách na tlejících zbytcích listí a dřeva v křovinách, parcích a listnatých, vzácněji i smíšených lesích se zastoupením smrku. Upřednostňuje okraje cest a vlhčí výživné půdy. Objevuje se od nížin až po horské polohy.
Klobouk: 10-35 mm široký, zprvu široce kuželovitý, později široce vyklenutý, v dospělosti plochý, někdy vmáčklý nebo s tupým hrbolkem, za sucha zejména v mládí na povrchu charakteristicky jemně vločkatý či zrnitý, po deštích olysávající, matný, narůžověle hnědý, béžově hnědý nebo šedohnědý, na okraji velice často ověšený šedavými zbytky vela.
Lupeny: 2-5 mm vysoké, volné, břichaté, měkké, poměrně husté, zprvu purpurově červené, později purpurově hnědé, ve stáří postupně tmavohnědé.
Třeň: 25-60 x 2-4 mm velký, válcovitý, křehký, rourkovitě dutý s vatovitou výplní, suchý, matný, na povrchu šedavě vločkatý, zprvu vínově růžový, později až purpurově hnědý, s šedým, protrhaným a pomíjivým prstenem a kulovitou hlízkou na bázi.
Dužnina: Tence masitá, křehká, bělavá, v pokožce třeně a nad lupeny červená, na řezu v podstatě neměnná (výrazně červenající pouze při okraji třeně), se zemitým pachem a neutrální chutí.
Výtrusný prach: Purpurově šedohnědý s olivovým nádechem.
Kuchyňské využití:
Nejedlý.
Možnost záměny za jinou houbu:
- černolupen Eyreův (Melanophylum eyrii) lišící se bělavě nazelenalými až zelenými lupeny.