Červen - Listopad
Biotop a rozšíření:
Roste vzácně, většinou ve skupinách, obvykle v mulčovací kůře, pilinách nebo ze silně tlejícího dřeva. Objevuje se nejčastěji v parcích, zahradách, podél cest a na místech, kde se zpracovává dřevo. Setkat se s ní můžeme od nížin až po podhorský stupeň.
Popis:
Klobouk: 20-65 mm široký, v mládí polokulovitý, brzy zvonovitý, v dospělosti široce vyklenutý až plochý s častým tupým hrbolem, hladký, matný, za vlhka lesklý a nepatrně lepkavý, na okraji obvykle bělavě vločkatý, oranžový, červenooranžový až červený.
Lupeny: 3-7 mm vysoké, připojené až krátce sbíhavé, tenké, středně husté, v mládí světle béžově hnědé až šedohnědé, později purpurově šedé s namodralým nádechem, v dospělosti purpurově tmavohnědé a někdy rezavě či načervenale skvrnité, na ostří bělavé.
Třeň: 30-70 x 5-10 mm velký, válcovitý, často různě pokřivený, vláknitý, v dospělosti rourkovitě dutý, šupinkatě vločkatý, v mládí
bělavý a s nepatrným pomíjivým prstenem, později bělavě naoranžovělý až světle hnědooranžový.
Dužnina: Tenká, bělavá, na řezu neměnná, v bázi třeně vybledle hnědooranžová až červenohnědá, s nevýraznou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Purpurově hnědý.
Kuchyňské využití:
Mírně jedovatá.
Možnost záměny za jinou houbu:
límcovka šupinatá plavá (Leratiomyces squamosus var. thraustus):
- liší se od sebe jiným zbarvením klobouku. Zatímco u límcovky plavé je klobouk hnědooranžový, u límcovky oranžové bývá obvykle červenooranžový.
- liší se od sebe jiným zbarvením klobouku. Zatímco u límcovky plavé je klobouk hnědooranžový, u límcovky oranžové bývá obvykle červenooranžový.