NaturAtlas.cz
 
Jedovaté houby

límcovka šupinatá plavá (Leratiomyces squamosus var. thraustus)

Období růstu:
Srpen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste vzácně, obvykle v malých skupinách v opadu, na ponořených zbytcích dřeva a na štěpkách. Objevuje se v jehličnatých a smíšených lesích, s oblibou podél cest. Setkat se s ní můžeme v Severní Americe a Evropě, od nížin až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 20-70 mm široký, zprvu polokulovitý, vejčitý či tupě kuželovitý, později zvonovitý, široce vyklenutý až plochý, za vlhka slizký a lesklý, na okraji po protržení vela hustě bělavě vláknitý, zpočátku načervenale oranžový, později hnědooranžový až plavohnědý, pokrytý soustředně uspořádanými, bílými, vláknitými šupinkami.
Lupeny: 3-7 mm vysoké, připojené až krátce sbíhavé, tenké, husté, v mládí světle šedohnědé s namodralým nádechem, později purpurově šedé, v dospělosti purpurově tmavohnědé, na ostří bělavé.
Třeň: 60-120(-150) x 03-10 mm velký, válcovitý, často různě pokřivený, vláknitý, v dospělosti rourkovitě dutý, s bílým, vláknitě blanitým, na svrchní straně rýhovaným prstenem, nad ním v mládí bělavý, později bělavě naoranžovělý, vláknitý až rýhovaný, pod ním směrem k bázi hnědooranžový, bělavě až bělavě hnědě vláknitě šupinkatý.
Dužnina: Bílá, na řezu neměnná, v bázi třeně vybledle hnědooranžová, s nevýraznou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Tmavě purpurově hnědý.

Kuchyňské využití:
Mírně jedovatá.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedovaté houby
límcovka šupinatá (Leratiomyces squamosus):
- liší se od sebe jiným zbarvením klobouku. Zatímco u límcovky šupinaté je klobouk nejčastěji okrově nahnědlý, u límcovky plavé bývá obvykle hnědooranžový.
Jedovaté houby
límcovka oranžová (Leratiomyces ceres):
- liší se od sebe jiným zbarvením klobouku. Zatímco u límcovky plavé je klobouk hnědooranžový, u límcovky oranžové bývá obvykle červenooranžový.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies