NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

hřib smrkový (Boletus edulis)

Období růstu:
Červen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá hojně v jehličnatých i listnatých lesích, zejména pod smrky a buky. Objevuje se většinou ve skupinách a upřednostňuje lokality s kyselým podložím. Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-200(-250) mm široký, zprvu polokulovitý, později vyklenutý až poduškovitý, tlustě masitý, na povrchu někdy hrbolkatý, lysý, za vlhka lesklý a lepkavý, v mládí nejčastěji bělavě nahnědlý, vzácně stříbřitý, posléze zbarvený v několika prolínajících se odstínech hnědé, načervenale hnědé či okrové barvy.
Rourky: 10-30 mm vysoké, zúženě připojené až volné, v mládí bělavé, později žlutavé až žlutoolivové.
Póry: Velmi drobné, okrouhlé, stejně zbarvené jako stěny rourek.
Třeň: 40-200 x 20-70 mm velký, zprvu soudkovitě břichatý, později kyjovitý nebo válcovitý, plný, bělavě nebo okrově nahnědlý, pouze v horní části někdy pokrytý nevýraznou bělavou síťkou.
Dužnina: bělavá, na řezu neměnná, s příjemnou houbovou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Můžeme jej využít do směsi, omáček, polévek a různých masitých pokrmů, ale také nakládat nebo sušit. Patří mezi nejoblíbenější a nejchutnější houby.

Vliv na zdraví:
Z hřibu smrkového byl izolován například BEL lektin s protirakovinnými účinky. Mimo to obsahuje polysacharidy α-glukan a α-glukogalaktomannan s protizánětlivými účinky, významné množství ergosterolu a selenu, některé esenciální aminokyseliny, mastné kyseliny a podobně. Čínští léčitelé jej používali k léčení ischiasu, tetanu nebo při bolestech v končetinách.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houby
hřib dubový (Boletus reticulatus):
- hřib dubový mívá povrch klobouku jemně plstnatý, zatímco hřib smrkový víceméně hladký. Rozdíl je hezky vidět po dešti, kdy se hřib smrkový zřetelně leskne, což u hřibu dubového neplatí.
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé, velmi chutné houby
hřib borový (Boletus pinophilus):
- hřib borový má načervenale až nafialověle hnědavý a obvykle výrazněji vrásčitý klobouk, což u hřibu smrkového většinou neplatí.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies