NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé, velmi chutné houby

hřib borový (Boletus pinophilus)

Období růstu:
Květen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Patří mezi pravé bílé hřiby vyrůstající jednotlivě i ve skupinách a objevující se téměř výhradně pod buky a borovicí lesní (Pinus sylvestris). Vyrůstá spíše vzácně a upřednostňuje vlhčí kyselá stanoviště. Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 60-250 mm široký, zprvu polokulovitý, později klenutý až ploše rozprostřený, tlustě masitý, na povrchu v mládí často bělavě ojíněný, charakteristicky vrásčitý a hrbolkatý, za vlhka lesklý a lepkavý, červenohnědý, purpurově hnědý až hnědofialový.
Rourky: 10-25 mm vysoké, zúženě připojené, zpočátku bělavé, později žlutozelené až žlutoolivové.
Póry: Velmi drobné, okrouhlé, podobně zbarvené jako rourky.
Třeň: 60-170 x 30-100 mm velký, tvrdě masitý, zprvu soudkovitě břichatý, později kyjovitý, plný, vybledle světle okrový až světle hnědý nebo hnědočervený, v horní části obvykle světlejší, na bázi bělavě plstnatý, pokrytý bělavou až bělavě nahnědlou síťkou.
Dužnina: Bělavá, na řezu neměnná, s příjemnou houbovou vůní a chutí.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Jedná se o výbornou jedlou houbu, kterou bychom však měli spíše chránit. Byla zařazena do Červeného seznamu zranitelných druhů a navíc do sebe ve vyšší míře absorbuje některé těžké kovy.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
hřib smrkový (Boletus edulis):
- hřib borový má načervenale až nafialověle hnědavý a obvykle výrazněji vrásčitý klobouk, což u hřibu smrkového většinou neplatí.
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
hřib bronzový (Boletus aereus):
- hřib bronzový mívá klobouk nejčastěji tmavě čokoládově hnědý až černohnědý a dospělé plodnice se vyznačují bělavými rourkami s póry, zatímco klobouk hřibu borového bývá obvykle červenohnědý a plodnice mají v dospělosti žlutoolivový hymenofor.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies