NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedovaté houbyNejedlé nebo jedovaté houby se zdravotně prospěšnými látkami

závojenka lesklá (Entocybe nitida)

Období růstu:
Srpen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste vzácně jednotlivě nebo v menších skupinách v jehličnatých a smíšených lesích, zejména na mechatých místech pod smrky. Vyskytuje se od středních poloh až po vysokohorský stupeň, přičemž nejhojněji se objevuje v oblastech okolo 500 m n. m. Upřednostňuje kyselé půdy.

Popis:
Klobouk: 20-50 mm široký, zprvu kuželovitý až zvoncovitý, později vyklenutý, často s tupým hrbolem, na povrchu vláknitý, někdy až hedvábitě lesklý, ve stáří drobně paprsčitě rozpraskávající, šedomodrý až tmavě kovově šedomodrý nebo šedofialový.
Lupeny: Zúženě připojené až volné, středně husté, tenké, měkké, zpočátku bělavé až bělavě krémové, později masově narůžovělé, s jemně zoubkatým ostřím.
Třeň: 40-80 x 3-7 mm velký, válcovitý až kyjovitý, často vřetenovitě zakroucený, křehký, v dospělosti dutý, bělavě vláknitý, na bázi bělavě plstnatý, stejně zbarvený jako klobouk.
Dužnina: Tence masitá, křehká, bělavá, pod pokožkou v klobouku namodralá, na řezu neměnná, s mírnou chutí a nenápadnou moučnou vůní.
Výtrusný prach: Světle růžový.

Kuchyňské využití:
Jedovatá.

Vliv na zdraví:
Byly v ní objeveny látky s protirakovinnými účinky a to již v 80. letech 20. století.

Možnost záměny za jinou houbu:

- závojenka ocelová (Entoloma chalybeum) lišící se zejména namodralými lupeny.
- závojenka vlhká (Entoloma bloxamii) odlišující se především robustnějšími plodnicemi a růstem v trávě na vápenitých půdách.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies