NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby

voskovka skvostná (Hygrocybe aurantiosplendens)

Období růstu:
Srpen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste velmi vzácně v trávě, zejména na čistých horských loukách a pastvinách s neutrálním podložím. Objevuje se obvykle v menších skupinách a upřednostňuje neupravené travní porosty ve vyšších polohách.

Popis:
Klobouk: 20-50(-80) mm široký, tupě kuželovitý, v dospělosti široce rozprostřený, na okraji krátce rýhovaný a občas rozpukávající, od mládí s patrným hrbolem. Pokožka je slizká, žlutooranžová, oranžová, červenooranžová, vzácněji téměř červená, ve stáří zejména při okraji vybledávající.
Lupeny: Až 8 mm vysoké, volné, nepříliš husté, později prořídlé, břichaté, prostřídané menšími lupínky, vybledle bělavě až krémově nažloutlé, v dospělosti s jemným oranžovým nádechem.
Třeň: 30-90 x 7-15 mm velký, válcovitý, vřetenovitý, někdy uprostřed brázditý, ve spodní části občas zakřivený, rourkovitě dutý, hladký, vláknitý, žlutavý až zlatý, na bázi často bělavý.

Dužnina: Nepříliš masitá, křehká, uprostřed bělavá při okrajích žlutooranžová, na řezu neměnná, s nenápadnou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Některé zdroje ji uvádí jako jedlou, avšak vzhledem k jejímu vzácnému výskytu bychom ji měli chránit.

Možnost záměny za jinou houbu:

- Některé podobně zbarvené voskovky, zejména voskovka klidná (Hygrocybe quieta) a voskovka stálá (Hygrocybe acutoconica).

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies