NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, za syrova jedovaté houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

muchomůrka růžovka (Amanita rubescens)

Období růstu:
Květen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste velice hojně v jehličnatých i listnatých lesích, ale i parcích, na hřbitovech, hrázích rybníků atd. Objevuje se roztroušeně, jednotlivě nebo v menších skupinách, nejčastěji na mírně kyselých nebo neutrálních půdách pod smrky, duby, habry, lípami a buky. Vyskytuje se kosmopolitně od nížin až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-120(-170) mm široký, zprvu polokulovitý, později vyklenutý, v dospělosti až plochý, někdy nepravidelně zprohýbaný, s okrajem hladkým, v mládí spojeným s vrcholem třeně bílým blanitým velem.
Pokožka: Tenká, dobře slupitelná, hladká, matná, světle vybledle růžová, masově růžová, vzácněji okrově nahnědlá, často prolínavě červenohnědě skvrnatějící, na povrchu posetá drobnými šedobělavými, šedorůžovými až vínově načervenalými útržky vela.
Lupeny: 6-13 mm vysoké, odsedlé, husté, tenké, jemně měkké, zprvu čistě bílé, později s pleťovým nádechem, v dospělosti často červenohnědě až vínově skvrnatějící.
Třeň: 60-160 x 12-40 mm velký, válcovitý, v horní části zúžený na bázi řepovitě rozšířený, v mládí plný, v dospělosti místy přerušovaně dutý, bělavě narůžovělý nebo špinavě pleťový, opatřený výrazným prstenem a masově narůžovělou kuželovitou hlízou zdobenou několika řadami kruhovitě uspořádaných bradavek.
Prsten: Výrazný, odstálý, blanitý, na svrchní straně svisle rýhovaný, bílý nebo jen nepatrně bělavě narůžovělý, na okraji často narůžovělý a vlnkovaný, vespod obvykle zbarvený jako třeň.
Dužnina: Měkce masitá, v mládí bílá, pod pokožkou klobouku růžově načervenalá, v hlíze téměř vždy na perforovaných místech od larev hmyzu hnědočervenající až vínově červená, v dospělosti růžovějící, na řezu neměnná, s nevýraznou vůní a zprvu příjemnou, po chvilce lehce svíravou chutí.
Výtrusný prach: Bílý

Kuchyňské využití:
Jedlá a velice chutná houba, vhodná zejména k přípravě řízků.

Upozornění:
Růžovky vyžadují podobně jako václavky nebo některé modrající hřiby delší tepelnou úpravu. Obsahují termolabilní hemolyziny, které způsobují destrukci červených krvinek.

Vliv na zdraví:
Obsahuje látky s protizánětlivými a protirakovinnými účinky. Zjištěny v ní byly také velmi prospěšné betaglukany, celá řada mastných kyselin, organických kyselin a aminokyselin. Za zmínku stojí zejména lysin, což je esenciální aminokyselina, kterou si lidské tělo nedokáže samo vyrobit a musí jej tudíž přijímat z potravy. Lysin je nezbytným stavebním prvkem pro všechny bílkoviny v těle. Zajímavý je také fakt, že jeho zvýšený příjem potlačuje tvorbu oparů.

Možnost záměny za jinou houbu:

Smrtelně jedovaté houby
muchomůrka tygrovaná (Amanita pantherina):
- nejdůležitější rozlišovací znak představuje prsten, jenž je u muchomůrky tygrované na povrchu hladký, zatímco růžovka jej má svisle rýhovaný. Oba druhy se navíc liší jinou barvou dužniny, která je u růžovky v některých částech bělavě narůžovělá.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houby
muchomůrka drsná (Amanita franchetii):
- dužnina muchomůrky drsné na rozdíl od muchomůrky růžovky v žádných místech nerůžoví. Oba druhy se liší i jinou vůní dužniny.
Jedlé, nepříliš chutné houby
muchomůrka šedivka (Amanita excelsa):
- v některých případech je poměrně obtížné oba druhy rozlišit. Liší se víceméně jiným zbarvením klobouku a dužniny, která je u muchomůrky růžovky zejména pod pokožkou klobouku a na bázi třeně narůžovělá, což u šedivky neplatí.
Další možnost záměny:
- muchomůrka růžovka žlutoprstenná (Amanita rubescens var. annulosulphurea) lišící se prstenem, jehož svrchní část je žlutá.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies