NaturAtlas.cz
 
Jedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

křehutka Candolleova (Psathyrella candolleana)

Období růstu:
Květen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste velice hojně v listnatých a smíšených lesích, zahradách, parcích, křovinách a na jiných podobných místech. Objevuje se jednotlivě nebo v trsech, nejčastěji okolo pařezů, na tlejících větvičkách, z různých zbytků dřeva apod. Vyskytuje se od nížin až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 25-60(-80) mm široký, v mládí tupě kuželovitý až zvoncovitý, později nízce sklenutý, v dospělosti rozložený, tence masitý, křehký, často hygrofánní, za vlhka světle okrový až žemlový, za sucha rychle vybledávající a postupně bělavý až bílý, na povrchu jemně vrásčitý, v mládí ozdobený bělavými vločkatými útržky vela, které ulpívají na okraji klobouku až do dospělosti.
Lupeny: 3-5 mm vysoké, zúženě připojené, velmi husté a tenké, zpočátku světle šedobělavé, brzy šedohnědé, v dospělosti postupně hnědočerné.
Třeň: 40-100 x 3-8 mm velký, válcovitý, křehký, dutý, na povrchu jemně vláknitý, později lysý, v horní části někdy hedvábitě lesklý, bělavý.
Dužnina: Bez výrazné vůně i chuti, velmi tenká (max. 2 mm), na řezu neměnná, složená z bělavé vrstvy pod pokožkou klobouku a zrosolovatělé vrstvy, na které jsou napojené lupeny.
Výtrusný prach: Purpurově hnědočerný.

Kuchyňské využití:
Jedlá, avšak málo vydatná houba, vhodná zejména do směsi.

Vliv na zdraví:
Obsahuje látky s protirakovinnými a zejména antibakteriálními účinky. Působí například proti bacilu sennému (Bacillus subtilis), zlatému stafylokokovi (Staphylococcus aureus) nebo salmonele (Salmonella thyphimurium).

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
křehutka vodomilná (Psathyrella piluliformis):
- křehutka vodomilná má načervenale hnědý až okrový klobouk a poměrně tuhý hedvábitě lesklý třeň, zatímco křehutka Candolleova má klobouk nejčastěji bílý a její třeň je značně křehký.
Další možnost záměny:
- vzácná křehutka běločerná (Psathyrella leucotephra) odlišující se často přítomností prstenu na třeni a růstem v početných trsech.

- křehutka tenkokořenná (Psathyrella microrhiza) lišící se drobnějším vzrůstem, dlouze kořenovitým třeněm a okrově hnědým kloboukem. Záměna je možná za sucha, kdy jsou klobouky vybledlé.

- křehutka náramkovitá (Psathyrella spintrigera) vyznačující se oranžovohnědým, za sucha okrovým kloboukem a pomíjivým prstenem na třeni.

- křehutka špinavolupenná (Psathyrella tephrophylla) lišící se drobnějšími plodnicemi a okrově hnědým kloboukem, který při zasychání vybledává, ale není čistě bílý.

Všechny tyto druhy jsou nejedlé.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies