NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby

čirůvka celerová (Tricholoma apium)

Období růstu:
Srpen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá vzácně v jehličnatých lesích, s oblibou na kyselých půdách s písčitým nebo křemičitým podkladem, kde jsou plodnice často hluboce zakořeněny v zemi. Objevuje se jednotlivě i v menších skupinách, a i když preferuje vyšší polohy, setkat se s ní můžeme od nížin až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 40-100 mm široký, zprvu nízce vyklenutý s výrazně podehnutým okrajem a tupým hrbolem na temeni, později rozprostřený, v dospělosti někdy až vmáčklý, pevně masitý, matný, suchý, plstnatý, postupně vrásčitě rozpraskávající, zprvu světle bělavě nebo nažloutle okrový, později béžově okrový až okrově hnědý, na temeni obvykle tmavší.
Lupeny: 4-7 mm vysoké, vykrojené a zoubkem sbíhavé, husté, středně tlusté, proložené četnými kratšími lupénky, v mládí bělavé, později bělavě smetanové, v dospělosti až béžově nažloutlé, ve stáří někdy okrově skvrnatějící.
Třeň: 40-70 x 10-20 mm velký, válcovitý, pevný, v horní části plný, v bázi často dutinkatý, suchý, na povrchu vločkatě šupinkatý, na vrcholu bílý, nížeji postupně až bělavě okrový.
Dužnina: Pevná, bílá, na řezu zpočátku neměnná, po několika minutách nenápadně žloutnoucí, s mírnou, lehce kořenitou chutí a výraznou vůní po celerové nati.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Je jedlá, ale vzhledem k jejímu vzácnějšímu výskytu bychom ji měli chránit. V Červeném seznamu se eviduje jako ohrožený druh.

Možnost záměny za jinou houbu:

- kombinace všech výše uvedených znaků činí z této houby dobře poznatelný druh. Některé čirůvky jsou sice částečně podobné, ale liší se jinou vůní dužniny nebo odlišným biotopem.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies