NaturAtlas.cz
 
Jedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

stroček trubkovitý (Craterellus cornucopioides)

Období růstu:
Červenec - Říjen

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá dosti hojně, většinou v trsech a početných skupinách v listnatých nebo smíšených lesích, obvykle na vápenitých a na živiny bohatších půdách. Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Plodnice: 50-100(-150) mm vysoké a 25-70 mm široké, kornoutovité, duté, hluboce nálevkovité, tence masité, s laločnatě zprohýbaným a podehnutým okrajem. Vnitřní strana je zprvu hladká, později drobně strupovitě šupinkatá, za vlhka šedočerná, hnědočerná až černá, za sucha světlejší, zatímco vnější je jemně vrásčitá a popelavě šedá až šedohnědá. Třeňová část je černá a obvykle nasátá vodou.
Dužnina: Tence masitá, šedohnědá až šedočerná, za čerstva chrupavčitě pružná a křehká, s nenápadnou kořenitou vůní a chutí.
Výtrusný prach: Bělavý.

Kuchyňské využití:
Je vhodný k přípravě falešné husí krve, ale přidává se i do houbového kuby, omáček a do směsi.

Vliv na zdraví:
V této houbě byly objeveny prospěšné látky s antioxidačními, antimutagenními a zejména protirakovinnými účinky. Vyznačuje se vysokým obsahem vitaminu B₁₂ a obsahuje také nezanedbatelné množství minerálních látek, např. draslík, zinek, vápník, fosfor, selen a mangan.

Možnost záměny za jinou houbu:

- jedlý stroček kadeřavý (Pseudocraterellus undulatus) lišící se menšími zkadeřenými plodnicemi a poněkud jiným zbarvením.

- jedlá liška šedá (Cantharellus cinereus) odlišující se lištnami na vnější straně plodnic.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies