NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

opeňka měnlivá (Kuehneromyces mutabilis)

Období růstu:
Duben - Prosinec

Biotop a rozšíření:
Roste velmi hojně na pařezech, kmenech a větvích odumřelých nebo napadených listnáčů, vzácně i jehličnanů, obvykle v trsech čítajících několik desítek až stovek plodniček. Upřednostňuje lužní lesy a vlhčí lokality a objevuje se od nížin až po vysokohorský stupeň. Při mírnější zimě může v nížinách vyrůstat během celého roku.

Popis:
Klobouk: 20-60(-100) mm široký, v mládí polokulovitý a se třeněm spojený tenkým bělavým velem, brzy zvoncovitý až široce vyklenutý, později rozložený s častým tupým hrbolkem na temeni, tence masitý, téměř vždy hygrofánní, na povrchu hladký, lysý, medově žlutohnědý či skořicově hnědý, na okraji někdy rýhovaný.
Lupeny: 5-8 mm vysoké, připojené až krátce sbíhavé, husté, tenké, zprvu bělavě nahnědlé, později světle šedohnědé, v dospělosti až skořicově hnědé.
Třeň: 40-100 x 4-10 mm velký, válcovitý nebo zkroucený, tuhý, v mládí plný, později až rourkovitě dutý, v horní části většinou rýhovaný a světle bělavě nahnědlý, pod tenkým, blanitým a od vypadávajících výtrusů rezavě hnědým prstenem hnědý, rezavě hnědý, vespod až černohnědý, pokrytý drobnými odstálými šupinkami.
Dužnina: V klobouku tence a měkce masitá, obvykle vodnatá, bělavá až bělavě béžová, ve třeni tuhá a rezavě hnědá, s příjemnou kořenitě ovocnou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Rezavě hnědý.

Kuchyňské využití:
Jen málokterá houba se svojí lahodnou chutí vyrovná opeňce měnlivé. Někteří houbaři ji dokonce upřednostňují před všemi ostatními druhy. Je výborná v polévkách, omáčkách, masitých pokrmech a směsi, ale i jen tak osmahnutá na olivovém oleji. Opravdovou lahůdku představuje kuře, které zhruba 15-20 minut před dopečením zasypeme kloboučky těchto hub a poté jimi ozdobíme bramborové knedlíky či kopečky rýže.

Vliv na zdraví:
Při nedostatku železa a selenu není na škodu znát opeňku měnlivou, která se s námi o tyto látky nesobecky rozdělí. Železo má zásadní význam pro funkci a stavbu hemoglobinu, přičemž při jeho nedostatku vzniká chudokrevnost, zatímco selen brání kornatění tepen, podporuje správnou funkci srdce a zvyšuje imunitu organismu. Opeňky navíc také obsahují mangan, který je důležitý pro látkovou přeměnu. Z výtažku jejich podhoubí byl prokázán antivirový účinek proti viru chřipky typu A a B.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
penízovka sametonohá (Flammulina velutipes):
- penízovka sametonohá má sametově ojíněný a ve stáří na bázi černající třeň, zatímco u opeňky měnlivé je třeň jemně šupinkatý, nečerná a zdobí jej prstýnek. Oba druhy se navíc liší jinými klobouky a odlišnou vůní dužniny.
Smrtelně jedovaté houby
čepičatka jehličnanová (Galerina marginata):
- opeňka měnlivá má ovocně nasládlou vůní dužniny, šupinkatý povrch třeně a roste téměř výhradně na listnáčích, zatímco čepičatka má vůni moučnou, vyrůstá zejména na jehličnanech a její třeň je na povrchu bělavě vláknitý.
Záměna
Jedlé houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
křehutka vodomilná (Psathyrella piluliformis):
- křehutka vodomilná má hedvábitě lesklý bílý třeň bez prstenu a lupeny, které v dospělosti tmavnou, zatímco u opeňky měnlivé je třeň ozdobený prstenem a šupinkami a lupeny jsou bělavě nahnědlé až světle skořicově hnědé.
Další možnost záměny:
- nejedlá šupinovka olšová (Flammula alnicola) lišící se víceméně žlutě zbarvenými plodnicemi a třeněm bez prstýnku.

- vzácná opeňka dřevožijná (Kuehneromyces lignicola), která vyrůstá na jaře a počátkem léta ze silně ztrouchnivělého dřeva jehličnanů ve vyšších polohách a liší se nešupinatým třeněm a pouze nenápadným pomíjivým prstýnkem. Její kuchyňské využití je neznámé.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies