NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby

lošáček tmavý (Phellodon connatus)

Období růstu:
Srpen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá poměrně vzácně, většinou ve skupinkách v jehličnatých nebo smíšených lesích, zejména pod smrky. Objevuje se obvykle ve srostlicích na zemi ve spadu jehličí, v mechu nebo nízkém borůvčí, kterým občas prorůstá a upřednostňuje kyselé půdy. Vyskytuje se na čistých lokalitách ve vyšších polohách.


Popis:
Klobouk: 20-50 mm široký, mělce prohloubený až nálevkovitý, vějířovitě zvlněný nebo růžicovitý, na povrchu vrásčitý až hrbolkatý, uprostřed v dospělosti někdy hrubě srstnatý, šedohnědý, šedočerný, někdy až purpurově černý, na okraji tence masitý a bělavý.
Ostny: 1-2 mm dlouhé, sbíhavé, dosti tenké, v mládí celkově bělavé nebo nenápadně bělavě našedlé, později světle purpurově nahnědlé a bělavé jen na hrotech.
Třeň: 10-25 x 2-7 mm velký, někdy protažený až v 50 mm dlouhý kořen, na bázi zúžený, tuhý, na povrchu víceméně hladký, tmavě hnědočerný až purpurově černý.
Dužnina: Korkovitě houževnatá, na řezu neměnná, v klobouku šedohnědá až hnědá, ve třeni tmavě hnědá až purpurově hnědá, s roztokem KOH reagující zeleně, s mírnou chutí a vůní, jež za čerstva připomíná petržel, zatímco při zasychání částečně polévkové koření Maggi.
Výtrusný prach: Bílý.

Kuchyňské využití:
Nejedlý druh, který bychom navíc měli chránit. V Červeném seznamu hub je zařazený mezi téměř ohrožené druhy.

Možnost záměny za jinou houbu:

Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby
lošáček černý (Phellodon niger):
- liší se od sebe jiným zbarvením, velikostí plodnic a dalšími znaky. Lošáček černý mívá na rozdíl od lošáčku tmavého podstatně mohutnější klobouk i třeň, vyznačuje se šedomodrým, později modročerným až černým zbarvením a v dužnině je na řezu téměř černý. U lošáčku tmavého mají navíc klobouky růžicovitý či kornoutovitý tvar.
Vzácné nebo chráněné houbyNejedlé houby
lošáček číškovitý (Phellodon tomentosus):
- lošáček číškovitý má soustředně kruhovitý, okrově hnědý až hnědý klobouk a je mnohem výrazněji cítit po polévkovém koření Maggi, zatímco klobouk lošáčku tmavého je tmavě šedohnědý až hnědočerný a plodnice se navíc liší jiným zbarvením na řezu a zelenou reakcí na roztok KOH.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies