NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houby

kozák topolový (Leccinum duriusculum)

Období růstu:
Červen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste roztroušeně, nejčastěji na prosvětlených místech při okrajích lesů a na okrajích luk, kde může být vzdálený až 12 metrů od stromů. Objevuje se jednotlivě, ve skupinách, vzácněji i v menších srostlicích a tvoří mykorhizu s osikou (Populus tremula) a topolem bílým (Populus alba). Vyskytuje se v nížinách a pahorkatinách a upřednostňuje kyselé půdy.

Popis:
Klobouk: 60-150(-200) mm široký, zpočátku polokulovitý a jemně plstnatý, brzy vyklenutý, ve stáří poduškovitý a olysalý, matný, za vlhka mírně lepkavý, šedobéžový, šedohnědý, hnědý až tmavohnědý.
Rourky: 10-25 mm dlouhé, zúženě připojené až volné, ve stěnách zprvu bělavě krémové, brzy bělavé, v dospělosti krémově našedlé, ve stáří až šedohnědé.
Póry: Drobné, okrouhlé, stejně zbarvené jako stěny rourek, na otlačených místech zprvu špinavě růžovějící, po několika minutách silně tmavnoucí.
Třeň: 70-180 x 15-40 mm velký, válcovitý nebo vřetenovitý, plný, pevný, u dospělých plodnic na vrcholu někdy svisle vrásčitý, na bělavém podkladu vyjma horní části mladých plodnic hustě šedočerně, hnědočerně až černě šupinkatý, od střední části k bázi na poraněných místech často zelenající.
Dužnina: Dlouho pevně masitá, bílá až bělavá, na řezu v klobouku a horní části třeně růžovějící, po několika minutách šedofialovějící až šedočernající, v bázi pozvolna zelenomodrající, s nepříliš výraznou houbovou vůní a příjemnou chutí.
Výtrusný prach: Hnědý.

Kuchyňské využití:
Výborná jedlá houba vhodná k jakékoli úpravě.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé, velmi chutné houby
kozák barvoměnný (Leccinum variicolor):
- pevnější a kompaktnější kozák topolový vyrůstá pod topoly a jeho klobouk je víceméně jednobarevný, zatímco kozák barvoměnný tvoří mykorhizu s břízami a v jeho klobouku jsou často patrné světlejší skvrny či stíny.
Jedlé, velmi chutné houby
kozák březový (Leccinum scabrum):
- kozák topolový vyrůstá pod topoly a ve spodní části jeho třeně jsou často patrné zelené či zelenomodré skvrny, zatímco kozák březový tvoří mykorhizu s břízami a jeho třeň nezelená.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies