NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houby

kozák březový (Leccinum scabrum)

Období růstu:
Květen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Roste velice hojně v lesích i mimo les a vždy pod břízami. Objevuje se obvykle v menších skupinách, upřednostňuje neutrální nebo kyselejší podloží a vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 50-150 mm široký, zpočátku polokulovitý a jemně plstnatý, brzy vyklenutý, ve stáří poduškovitý a olysalý, matný, za vlhka mírně lepkavý a mastný, šedohnědý, hnědý nebo okrový.
Rourky: 10-25 mm dlouhé, zúženě připojené až volné, ve stěnách zprvu bělavé, později krémově našedlé, ve stáří až šedohnědé.
Póry: Drobné, okrouhlé, stejně zbarvené jako stěny rourek, na otlačených místech až po delší době okrově hnědnoucí.
Třeň: 70-200 x 12-35 mm velký, válcovitý nebo protáhle kyjovitý, plný, v horní části často jemně svisle vrásčitý, bělavý až bělavě našedlý, v dospělosti někdy se světlými oranžově nažloutlými skvrnami nebo zónami, na povrchu hustě šedočerně, hnědočerně až černě šupinkatý.
Dužnina: V mládí pevně masitá a bílá, později měknoucí, bělavá až bělavě nahnědlá, na řezu neměnná nebo po několika minutách v horní části třeně jen nenápadně růžovějící, s nevýraznou houbovou vůní a příjemnou chutí.
Výtrusný prach: Umbrově hnědý.

Kuchyňské využití:
Patří k všestranně využitelným jedlým houbám.

Poznámka:
Všechny druhy kozáků jsou jedlé.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houby
křemenáč březový (Leccinum versipelle):
- křemenáč březový má oranžově zbarvený klobouk se zřetelně převinutou pokožkou přes jeho okraj, zatímco u kozáku březového je klobouk zbarvený v hnědých odstínech a pokožka je převinutá jen minimálně nebo vůbec.
Jedlé, velmi chutné houby
kozák topolový (Leccinum duriusculum):
- kozák topolový vyrůstá pod topoly a ve spodní části jeho třeně jsou často patrné zelené či zelenomodré skvrny, zatímco kozák březový tvoří mykorhizu s břízami a jeho třeň nezelená.
Další možnost záměny:
- ostatní kozáky, zejména druhy rostoucí pod břízami.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies