NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky

čirůvka špinavá (Lepista sordida)

Období růstu:
Srpen - Prosinec

Biotop a rozšíření:
Roste hojně v lesích i mimo les, na místech bohatých na humus. Objevuje se nejčastěji na podzim, ale setkat se s ní můžeme prakticky celoročně. Zahrádkáři ji občas nachází ve svých pařnících i v průběhu zimy.
Vyskytuje se častěji v nižších polohách.

Popis:
Klobouk: 30-80 mm široký, zprvu vyklenutý, později rozprostřený, v dospělosti někdy až vmáčklý nebo zvlněný, na okraji dlouho podvinutý, často s malým nízkým hrbolkem, tence masitý, na povrchu lysý, v mládí za sucha nepatrně ojíněný, jinak hygrofánní, světle modrofialový, masově narůžovělý až hnědofialový.
Lupeny: 4-8 mm vysoké, vykrojené a zoubkem sbíhavé, husté, tenké, zprvu vybledle růžovofialové, lososově narůžovělé nebo šedofialové, později špinavě hnědorůžové.
Třeň: 35-70 x 04-10 mm velký, válcovitý nebo mírně kyjovitý, podélně vláknitě žíhaný, na bázi bělavě plstnatý, obvykle stejně zbarvený jako klobouk.
Dužnina: Tence masitá, bělavě nafialovělá až šedofialová, na řezu neměnná, s nevýraznou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Bělavě krémová až světle růžová.

Využití:
Je jedlá a podobně chutná jako čirůvka fialová. Dá se využít do směsi nebo do různých masitých pokrmů.

Vliv na zdraví:
Obsahuje některé prospěšné aminokyseliny a vyznačuje se silnými antimikrobiálními účinky. Působí zejména proti bacilu sennému (Bacillus subtilis). Navíc posiluje funkci jater a má příznivý vliv na nervový systém. Z dosavadních výzkumů této houby vyplývá, že by mohla v budoucnu představovat potenciální doplněk stravy pro zpomalení stárnutí.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé, za syrova jedovaté houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
čirůvka fialová (Lepista nuda):
- čirůvka fialová dorůstá do větších rozměrů a bývá sytěji fialově vybarvená. Pro čirůvku špinavou je typické spíše šedofialové, růžovofialové nebo špinavě hnědofialové zbarvení.
Další možnost záměny:
- pokud jsou plodnice menší a hodně nasáté vodou, mohou částečně připomínat helmovku narůžovělou (Mycena rosea), případně helmovku ředkvičkovou (Mycena pura). Obě tyto houby jsou jedovaté, ale vyznačují se výrazným ředkvovým pachem a rýhovaným okrajem klobouku.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies