NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé, nepříliš chutné houby

hřib plavý (Hemileccinum impolitum)

Období růstu:
Červen - Říjen

Biotop a rozšíření:
Roste vzácně v teplých a prosvětlených listnatých lesích, na hrázích rybníků nebo v parcích. Objevuje se jednotlivě i ve skupinách, daří se mu zejména pod duby a upřednostňuje zásadité půdy a nižší polohy.

Popis:
Klobouk: 50-150 mm široký, zprvu polokulovitý, později, klenutý, v dospělosti až rozprostřený, tlustě masitý, na povrchu v mládí jemně plstnatý, později olysávající, suchý, matný, narůžověle až hnědavě krémový, olivově šedý nebo světle okrový.
Rourky: 15-30 mm vysoké, zúženě připojené, zprvu světle až sytě citronově žluté, v dospělosti žlutoolivové.
Póry: Poměrně drobné, okrouhlé, podobně zbarvené jako rourky.
Třeň: 60-150 x 20-50 mm velký, obvykle válcovitý, někdy v mládí břichatý až kyjovitý, na bázi často zúžený, poměrně pevný, plný, na povrchu šupinkatě vločkatý bez náznaku síťky, často zejména na bázi vínově skvrnitý, světle nebo vybledle žlutý, v dospělosti někdy masově narůžovělý, občas olemovaný nepatrným červenohnědým páskem.
Dužnina: Bělavá, nad rourkami nažloutlá, v bázi třeně narůžověle až načervenale nahnědlá, na řezu neměnná, s mírnou chutí a charakteristickým pachem po jodoformu.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Je sice jedlý, ale vzhledem k tomu, že je zařazen do Červeného seznamu ohrožených druhů hub, měli bychom jej spíše chránit.

Možnost záměny za jinou houbu:

Vzácné nebo chráněné houbyJedlé, nepříliš chutné houby
hřib skvrnitý (Hemileccinum depilatum):
- hřib skvrnitý má zprvu tmavě hnědý, později načervenale hnědý, v dospělosti až vybledle hnědý klobouk s charakteristicky důlkatým povrchem, zatímco klobouk hřibu plavého důlkatý není a je většinou světle krémově nahnědlý.
Záměna
Nejedlé houby
hřib medotrpký (Caloboletus radicans):
- liší se od sebe zejména jinou dužninou, která u hřibu medotrpkého na řezu či při poraněni modrá, zatímco u hřibu plavého zůstává neměnná.
Záměna
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby
hřib Fechtnerův (Butyriboletus fechtneri):
- hřib Fechtnerův má spíše stříbřitě šedý klobouk a na řezu v některých částech modrající dužninu, zatímco hřib plavý barvu nemění a klobouk má narůžověle či krémově nahnědlý.
Další možnost záměny:
- nejedlý a velmi vzácný hřib Kluzákův (Caloboletus kluzakii) lišící se zejména jinou dužninou, která na řezu či při poraněni modrá, což u hřibu plavého neplatí.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies