NaturAtlas.cz
 
Vzácné nebo chráněné houbyJedlé houby

hřib Dupainův (Rubroboletus dupainii)

Období růstu:
Červenec - Říjen

Biotop a rozšíření:
Vyrůstá velmi vzácně v teplých listnatých lesích pod duby, buky a kaštanovníkem jedlým (Castanea sativa). Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinách, s oblibou na výslunných prosvětlených lokalitách s neutrálním nebo mírně kyselým podložím. Vyskytuje se pouze v teplých oblastech Jižní a Střední Evropy.

Popis:
Klobouk: 60-110(-150)mm široký, v mládí polokulovitý, později vyklenutý, ploše poduškovitý až rozprostřený, tlustě masitý, na povrchu hladký, jemně hrbolkatý, často z části ojíněný, za vlhka slizký a lesklý, zprvu purpurově červený, později krvavě červený, v dospělosti červenooranžový až oranžový, se žlutavým, v mládí podehnutým, pak rovným, ostrým okrajem.
Rourky: 5-15 mm dlouhé, zúženě připojené, zprvu žluté, později žlutoolivové, na řezu modrající.
Póry: Velmi drobné, okrouhlé, krvavě červené, u okraje klobouku žluté až žlutooranžové, na otlačených místech modrající.
Třeň: 60-120 x 30-50 mm velký, v mládí břichatý, brzy protáhle kyjovitý, v dospělosti někdy válcovitý, plný, suchý, zprvu žlutý, později světle zlatožlutý až zlatohnědý, pokrytý v horní části nedokonalou červenavou síťkou, přecházející níže v drobná zrnka.
Dužnina: Pevná, masitá, v klobouku bělavá až bělavě nažloutlá, v třeni světle žlutavá, na jeho bázi až červená, při poranění slabě modrající, s nenápadnou vůní a mírně nasládlou chutí.
Výtrusný prach: Hnědoolivový.

Kuchyňské využití:
Je jedlý, ale vzhledem k jeho vzácnému výskytu se ke konzumaci v žádném případě nedoporučuje.

Poznámka:
V ČR byl tento druh poprvé nalezen až v roce 2014, konkrétně v oblasti Bílých Karpat. Vyskytuje se pouze v několika zemích a téměř všude je přísně chráněný.

Možnost záměny za jinou houbu:

- záměna za jiný druh je dosti nepravděpodobná. V úvahu připadá snad jen hřib kovář červenohlavý (Boletus luridiformis var. rubropileus). Tento druh je rovněž velmi vzácný a líší se zejména silně modrající dužninou.

- méně zdatní houbaři by mohli hřib Dupainův zaměnit za hřib červený (Hortiboletus rubellus), lišící se především žlutými rourkami a póry.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies