NaturAtlas.cz
 
Nejedlé houbyNejedlé nebo jedovaté houby se zdravotně prospěšnými látkami

housenice červená (Cordyceps militaris)

Období růstu:
Červen - Prosinec

Biotop a rozšíření:
Roste v listnatých a smíšených lesích, ale také na místech mimo les, zejména na lokalitách, kde se vyskytují lišaji. Parazituje na jejich larvách a kuklách, ale i na některých druzích blanokřídlého hmyzu, ukrytých až 5 cm hluboko v půdě, mechu nebo tlejícím dřevě. Objevuje se jednotlivě nebo v menších skupinkách a vyskytuje se od nížin až po horské polohy.

Popis:
Stromata: 20-60(-80) mm vysoká a 03-10 mm široká, jednoduchá, vzácněji rozvětvená, rozdělená na horní plodnou a spodní sterilní část. Plodná část je nepravidelně válcovitá až kyjovitá, někdy zploštělá, na povrchu hustě bradavčitá, červenooranžová, červenorůžová až červená, velmi vzácně i žlutá nebo bílá. Spodní třeňová část bývá od plodné části většinou viditelně oddělená, je válcovitá nebo různě pokřivená, vespodu zúžená, bělavá, bělavě nažloutlá až světle oranžová.
Výtrusy: Bezbarvé.

Kuchyňské využití:
Nejedlá houba.

Vliv na zdraví:
Obsahuje velmi prospěšné látky, které regenerují a posilují organismus. Vyznačuje se zejména protizánětlivými a protirakovinnými účinky a působí proti některým škodlivým bakteriím a chřipkovým virům.

Poznámka:
Všechny druhy housenic jsou nejedlé.

Možnost záměny za jinou houbu:

- velmi vzácná housenice dvouvřetenná (Cordyceps bifusispora) lišící se béžově nažloutlými stromaty. Roste v Asii, ale byla objevena i v Evropě, konkrétně ve Švédsku.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies