NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

liška obecná (Cantharellus cibarius)

Období růstu:
Červen - listopad

Biotop a rozšíření:
Roste v jehličnatých i listnatých lesích, zejména pod smrky, břízami, borovicemi a buky. Objevuje se většinou ve skupinách a setkat se s ní můžeme od nížin až po horský stupeň. V posledních letech se opět začíná hojněji objevovat, což je velmi příznivé, protože je považována za dobrý indikátor čistoty prostředí.

Popis:
Klobouk: 20-70(-100) mm široký, v mládí bochníčkovitě zaoblený, brzy vyklenutý, v dospělosti prohloubený až nálevkovitý, na okraji laločnatě zprohýbaný, hladký, žlutý až žlutooranžový, na spodní straně opatřený sbíhavými, nízkými a vidleně větvenými lištnami.
Třeň: 30-80 x 05-20 mm velký, válcovitý, plný, směrem k bázi obvykle zúžený a občas zakřivený, zbarvený stejně jako klobouk.
Dužnina: Pevně masitá, bělavá až bělavě nažloutlá, na řezu neměnná, s nevýraznou, avšak příjemně kořenitou až ovocnou vůní a mírnou chutí.
Výtrusný prach: Vybledle žlutavý.

Kuchyňské využití:
Výborná jedlá houba s delší trvanlivostí, využívaná zejména do polévek a omáček.

Vliv na zdraví:
Vyznačuje se protizánětlivými, antioxidačními a antimikrobiálními účinky. Některé její látky jsou účinné proti různým bakteriím, například proti střevní bakterii Escherichia coli a zlatému stafylokoku (Staphylococcus aureus). Obsahuje nezanedbatelné množství železa, vitamin C a D2, ß-karoten, různé fenolické látky apod. Zajímavý je také fakt, že v ní byly zjištěny látky uvolňující v těle serotonin, což je hormon štěstí, jehož nedostatek způsobuje poruchy spánku a deprese.

Možnost záměny za jinou houbu:

Záměna
Jedlé houby
liška bledá (Cantharellus subpruinosus):
- liška obecná vytváří obvykle subtilnější a živěji vybarvené plodnice vyrůstající nejčastěji na mechatých lokalitách v blízkém okolí smrků nebo bříz, zatímco lišce bledé se nejvíce daří v opadu listí pod buky, habry a duby.
Záměna
Jedlé, nepříliš chutné houbyPotenciálně nebezpečné houbyNejedlé nebo jedovaté houby se zdravotně prospěšnými látkami
lištička pomerančová (Hygrophoropsis aurantiaca):
- liška obecná má tzv. lištny a její plodnice bývají kompaktnější, zatímco lištička pomerančová má lupeny a liší se navíc jinou konzistencí dužniny a jemně plstnatým povrchem klobouku.
Další možnost záměny:
- liška ametystová (Cantharellus amethysteus) lišící se nafialovělými šupinkami na povrchu klobouku.

- liška Friesova (Cantharellus friesii), kterou charakterizují drobnější živě oranžové až lososově zbarvené plodnice.

- liška rezavějící (Cantharellus ferruginascens) odlišující se zpravidla drobnějšími plodnicemi s vybledlými lištnami a růstem pouze pod listnáči.

Poznámka: Všechny tyto druhy jsou rovněž jedlé.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies