NaturAtlas.cz
 
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látkyTržní houby, Prodej hub

klouzek obecný (Suillus luteus)

Období růstu:
Červen - Listopad

Biotop a rozšíření:
Kosmopolitní druh vázaný na některé druhy borovic s dvěma jehlicemi ve svazku, zejména na borovici lesní (Pinus sylvestris). Objevuje se obvykle v početných skupinách, nejčastěji ve vysázených lesních školkách nebo při okrajích lesních cest.
Vyskytuje se od nižších poloh až po horský stupeň.

Popis:
Klobouk: 40-120(-150) mm široký, v mládí polokulovitý, později klenutý, v dospělosti až rozložený, tlustě masitý, za sucha lesklý, za vlhka značně slizký, čokoládově hnědý, načervenale hnědý nebo žlutohnědý, někdy s nepatrným nafialovělým nádechem.
Pokožka: Gelatinózní, celá dobře slupitelná, přesahující až 1 mm přes okraj klobouku.
Rourky: Připojené až krátce sbíhavé, v mládí pod blanitým velem světle žluté, později po protržení vela živě žluté, v dospělosti okrově žluté.
Póry: Drobné, stejně zbarvené jako rourky.
Třeň: 35-90(-120) x 15-25 mm velký, válcovitý, plný, zpočátku celý bělavý, později po protržení vela v horní části pod kloboukem žlutavý a hnědavě zrníčkatý, zatímco pod prstenem k bázi bělavý, bělavě hnědý až nafialověle hnědý.
Prsten: Tlustě blanitý, výrazný, zprvu na svrchní straně bělavý a vespod hnědofialový, ve stáří hnědnoucí a sliznatějící.
Dužnina: Houbovitě měkká, bělavá, nad rourkami nažloutlá, na řezu neměnná, s nenápadnou vůní a příjemnou mírnou chutí.
Výtrusný prach: Tmavohnědý.

Využití:
Patří stejně jako ostatní druhy klouzků k vynikajícím jedlým houbám, vhodným především do směsi.

Vliv na zdraví:
Vyznačuje se zejména antioxidačními, antimikrobiálními a protirakovinnými účinky. K jeho nejvýznamnějším látkám patří suillumid, který potlačuje růst buněk SK-MEL-1 melanomu u lidí a suillin s cytotoxickými účinky. Mimo to obsahuje mnoho prospěšných aminokyselin, mastných kyselin a organických kyselin. Podle čínských zdrojů v něm byly také objeveny látky, které mohou být úspěšně použity při léčbě endemické osteoartritidy, tzv. Kashin-Beckovy choroby.

Možnost záměny za jinou houbu:

Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
klouzek žíhaný (Suillus collinitus):
- klouzek žíhaný je na bázi třeně růžově až purpurově růžově zbarvený, což u klouzku obecného neplatí. Ten má navíc většinou čokoládově zbarvený klobouk a na třeni jej zdobí výrazný blanitý prsten.
Jedlé, velmi chutné houbyJedlé léčivé houby - Obsahují zravotně prospěšné látky
klouzek zrnitý (Suillus granulatus):
- klouzek zrnitý poznáme podle bělavých mléčných kapiček, které se často objevují v pórech. Od klouzku obecného jej rozlišíme také díky absenci vela a prstenu.

Na všechny texty a fotografie na webu NaturAtlas.cz se vztahuje autorský zákon.
Bez souhlasu příslušného autora nelze texty ani fotografie jinde použít.
Zásady Cookies